ECODESIGN

Ecodesign to podejście projektowe, które skupia się na minimalizowaniu wpływu produktów na środowisko naturalne na każdym etapie produkcji. To całościowe myślenie o wszystkich procesach związanych z wytworzeniem produktu od projektu, przez produkcję, użytkowanie aż do utylizacji lub upcyklingu. Ekoprojektowanie kładzie nacisk na wykorzystywanie odnawialnych surowców naturalnych lub surowców pochodzących z recyklingu, niskie zużycie energii w procesie produkcji, ograniczenie lub rezygnacja z używania toksycznych substancji, przystosowanie do łatwego i taniego transportu, trwałość produktów – wydłużenie czasu użytkowania, łatwą naprawę, serwis i demontaż, możliwość recyklingu lub przystosowanie produktów do upcyklingu. W ramach ekoprojektowania należy również pamiętać o wpływie gotowych produktów na użytkownika. Ecodesign to szerokie zagadnienie, które ma realny wpływ na świat, który nas otacza poprzez zmniejszenie zużycia surowców i energii, redukcję zanieczyszczeń i emisji CO2 oraz redukcje odpadów.

ECODESIGN W PRACOWNI LIBERTOWICZ



WYKORZYSTANIE SUROWCÓW    W Pracowni używamy surówców pochodzenia naturalnego: litego drewna i płyty stolarskiej. Ma to kluczowe znaczenie na pozostałe aspekty ecodesignu. Ponadto używane materiały posiadają certyfikat FSC®, informujący, że drewno zostało pozyskane w wyniku zrównoważonej gospodarki leśnej. Oznacza to, że tempo wycinki jest mniejsze od szybkości naturalnego odtwarzania się lasu, oraz, że zachowany jest naturalny ekosystem leśny.

TRWAŁOŚĆ PRODUKTÓW    Kładziemy szczególny nacisk, aby nasze wyroby były trwałe. Dotyczy to zarówno wytrzymałości mechanicznej, jak i estetyki. Dzięki użyciu wytrzymałych materiałów, okuć i akcesoriów nasze meble służą niezawodnie przez wiele lat. Ponadto zwracamy uwagę na estetykę wykonania i design. Ważne, aby mebel poza niezawodnością cieszył oko przez cały okres użytkowania. Nasze meble projektujemy i wykonujemy tak, aby okres ich użytkowania wynosił co najmniej kilkadziesiąt lat.

ŁATWA NAPRAWA    Meble, które produkujemy są łatwe w renowacj, ponieważ wykonane są z drewna lub płyty fornirowanej zabezpieczonych naturalnymi woskami olejnymi. W przypadku uskodzeń mechanicznych elementy drewniane można wymienić lub skleić. Uszkodzona powłoka woskowa również jest prosta w naprawie, bez konieczności szlifowania i malowania całego mebla.

OGRANICZENIE TOKSYCZNYCH SUBSTANCJI    Do produkcji mebli używamu kleju wodnego, dyspersyjnego na bazie polictanu winylu. Klej jest nietoksyczny, bezpieczny dla ludzi, biodegradowalny. Nie stwarza zagrożenia wg rozporządzenia (WE) Nr 1272/2008 (CLP). Do wykańczania powierzchni używamy wosków olejnych na bazie naturalnych olejów i wosków roślinnych. Powłoka po wyschnięciu jest bezpieczna dla ludzi, zwierząt i roślin. Powłoka jest bezpieczna jako pokrycie zabawek dziecięcych zgodnie z normą EN-71.3. Produkt jest zgodny z wymogami dyrektywy UE (2004/42/EC).

OGRANICZENIE TWORZYW SZTUCZNYCH    W naszych meblach tworzywa sztuczne wytępują jedynie w niektórych okuciach i akcesoriach. Są one jednak łatwe w demontażu, co sprzyja ewentualnemu ucyklingowi i recyklingowi.

UPCYKLING    Zagadnienie dotyczy gotowych wyrobów oraz pozostałości poprodukcyjnych. Meble staramy się projektować tak, aby po zakończeniu użytkowania można było je wykorzystać np. do produkcji innych mebli. Pozostałości poprodukcyjne, które są zbyt małe, aby stworzyć z nich mebel zbieramy i magazynujemu. Kilka razy do roku nadajemy im drugie życie tworząc z nich m.in. deski do krojenia, zegary, podstawki pod kubek.

UTYLIZACJA    Dzięku użyciu surowców pochodzenia naturalnego, ograniczeniu toksycznych substancji oraz tworzyw sztucznych, meble i pozostałości poprodukcyjne nadają się do recyklingu.




LIBERTOWICZ 2023